"Goldman Sachs" neft qiymətləri proqnozlarını yüksəltdi
"Neft bazarı daha tez sabitləşdi"
Qlobal maliyyə xidmətləri şirkəti "Goldman Sachs", neft bazarının gözləniləndən 6 ay daha erkən yenidən tarazlaşdığını (tələb və təklif yaxınlaşıb) bildirərək, neft qiymətləri ilə bağlı proqnozlarını yüksəldib.
"Marja" xəbər verir ki, OPEC-in rəhbərliyi altındakı neft hasilatının azaldılması müqaviləsinin müsbət təsirlərinə toxunan Goldman Sachs, tələbatın sabit bir şəkildə artdığına diqqət çəkib.
Bank, 2018-ci il üçün Brent nefti qiymətinin 3, 6 və 12 aylıq proqnozunu, 62 dollardan müvafiq olaraq 75 dollar, 82,5 dollar və 75 dollara qaldırıb.
Digər tərəfdən, "Goldman Sachs", ABŞ-da şist nefti istehsalındakı artıma bağlı olaraq neft qiymətlərinin yenidən ucuzlaşa biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Bankın açıqlamasında "şist neftinin təsiri, OPEC ölkələrindəki artım və OPEC-ə daxil olmayan ölkələrdəki istehsalın yüksəlişi qiymətləri yenidən aşağı salacaq" deyilib.
Brent neftin qiyməti Bakı vaxtı ilə saat 16:10-da 69,37 dollar səviyyəsində olub.