Dollar 1,5%-ə kimi ucuzlaşa bilər - GÜNƏ BAXIŞ
Çərşənbə günü Amerika iqtisadiyyatı ilə bağlı açıqlanan zəif fundamental məlumatlar, foreks bazarlarında dolların aparıcı valyutalara nisbətən orta qiymətinin ucuzlaşmasına səbəb olub. Dollar indeksi üzrə təhlillərə əsasən isə qiymət 93.00 punktun altında qalarsa, eniş dalğası 92.60 (0.4%) və 91.57 punkta (1.5%) kimi də davam edə bilər.
EUR: 1.19$ yuxarı istiqamətdə qırıldı.
Nəticədə beynəlxalq birjalarda EUR/USD valyuta cütlüyü qiymətinin yenidən bahalaşaraq, 1.19$-ı yuxarı istiqamətdə qırdığının şahidi oluruq. Təhlillərə əsasən qiymət bu səviyyənin üzərində möhkəmlənməklə, 1.1970 və 1.2124$-a kimi də bahalaşa bilər.
Lirənin qiyməti 3.84TL-ə kimi ucuzlaşa bilər.
Türkiyə bazarlarında isə USD/TRY məzənnəsi 3.81TL-nin üzərində ticarət edilməkdədir. Beləliklə, qiymət 3.80TL-nin üzərində qaldıqca, 3.84TL-ə kimi də bahalaşacağı proqnozlaşdırılır.
Qızılın növbəti hədəfi 1302$.
Əlvan metallar bazarlarında da qızılın qiyməti dəyər qazanmaqda davam edir. Artıq 1290$-a kimi dəyər qazanan qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1283$-ın üzərində qaldıqca, artım dalğası 1302$-a kimi də davam edə bilər.