Avro Zonasında iqtisadi fəaliyyət gücləndi
Avro Bölgəsində dekabrında ayı Satınalma Menecerləri Rəhbərləri İndeksi (PMI) 58 bəndə yüksələrək gözləntilərin üzərində baş tutub.
"Marja" xəbər verir ki, iqtisadi araşdırma təşkilatı "IHS Markit Economics"in məlumatlarına görə, Avro Bölgəsi PMI noyabrda 57,5 ikən dekabr ayında 58 bəndə yüksəlib.
Son 82 ayın ən yüksək səviyyəsini görən indeks, 57,2 bənd olan bazar proqnozunu üstələyib.
Avro Bölgəsində dekabrında emal sənaye PMI noyabr ayındakı 60,1 bənddən 60,6 bəndə qalxaraq ən yüksək səviyyəsinə çatıb, 56,2 bənddən 56,5 bəndə qalxan xidmət sektoru PMI isə 80 ayın ən yüksək səviyyəsini görüb.
Avropanın ən böyük iqtisadiyyatı Almaniyada da PMI-lar yüksəlib.
"IHS Markit Economics"in baş iqtisadçısı Kris Williamson məsələyə dair açıqlamasında, "Avro Bölgəsindəki artımlara çox canlı bir emal sektoru liderlik edir. Eyni zamanda, daxili tələbat da xidmətlər sektorunda daha sürətli artıma yardım edir",- deyib.
Şirkətlər ilə həyata keçirilən sorğular əsasında müəyyən edilən PMI göstəriciləri, Avro Zonası iqtisadiyyatının vəziyyətinə və böyüməsinə dair mühüm bir göstərici olaraq qəbul edilir. İndekslərdə 50 bənddən yuxarı səviyyələr iqtisadi inkişaf kimi qəbul edilir.