Fed, 2018-də neçə dəfə faiz artırmağı nəzərdə tutduğunu açıqladı
Fed, 2018-ci ilin son pul siyasəti iclasını keçirib.
Fed-in Federal Açıq Bazar Komitəsi (FOMC) Çərşənbə günü başa çatan Dekabr ayı pul siyasəti iclasının ardından bəyanat yayıb.
"Marja"nın məlumatına görə, bəyantda bildirilir ki, Fed rəsmiləri 2018 ildə faizlərin 3 dəfə artırılacağını nəzərdə tuturlar. Beləliklə, Fed proqnozunu dəyişdirməyib.
Bazarlar da gələn il faizlərin 3 dəfə artırılacağını gözləyirdi və bu gözlənti Dolların qiymətində indiyədək öz əksini tapmışdı. Əgər, Fed 2018-ci ildə 4 dəfə faiz artıracağını gözlədiyini açıqlasaydı, bu sürpriz olardı və Dollar güclənə bilərdi.
Fed-in proqnozu ilə bazarların proqnozu üst-üstə düşdüyündən, Dollar mühüm valyutalar qarşısında dəyərdən düşüb. Saat 00:08-ə olan məlumata görə, Avro/Dollar məzənnəsi 0,6% artaraq 1.1817 səviyyəsinə qalxıb (Avro bahalaşıb, Dollar ucuzlaşıb).
Fed faizləri bazar gözləntisinə paralel olaraq 25 bənd artırıb. Uçot dərəcəsi 1,00%-1.25% aralğından 1,25%-1.50% aralığına qaldırılıb.