WSJ: Trampın Fed sədri üçün namizədi Pauell-dir
"Wall Street Journal"ın məlumata malik mənbələrə istinadən yaydığı xəbərinə görə, ABŞ Prezidenti Donald Trump, ABŞ mərkəzi bankı Fed-in başına hazırda Fed-in İdarə Heyətinin üzvü olan Cerom Paeullı (Jerome Powell) gətirməyi planlaşdırır.
"Marja" xəbər verir ki, Trump qərarını Cümə günü günü açıqlayacaq. Xəbərə görə, Tramp, faizin mərhələli artırılmasının tərəfdarı və Ağ Evin maliyyə siyasətini yumuşaltmaq çağırışına rəğbət bəsləyən Paeullı seçəcək.
Bu xəbərə ilk bazar reaksiyası sakit olub və dollar bir az ucuzlaşıb, səhmlər və istiqrazlar çox dəyişməyib.
Trump "Yellen mükəmməldir ancaq təkrar seçilməyə bilər" deyib.
Əgər Trump Janet Yelleni seçməsə, 71 yaşındakı Yellen 1979-dan bu yana təkrar seçilməyən ilk Fed sədri olacaq. O dövrün Prezidenti Jimmy Carter, 1979-ci ildə, Uilyam Millerin yerinə Paul Volckeri göndərmişdi.Yellenin vəzifə müddəti Fevral ayında başa çatacaq.
Məlumata malik üç mənbəyə görə, Trump, Fed-in üzvü Jerome Powell-ə meyli göstərir. Trumpın qısa siyahısındakı digər namizədlər isə iqtisadi məsləhətçisi Gary Cohn, keçmiş Fed üzvü Kevin Warsh və Stanford Universitetindən John Taylor-dur.