ABŞ-da qazılan neft quyularının sayı azalıb
ABŞ-ın neft sənayesinin görünüşü və qısamüddətli xam neft hasilatı barədə göstərici kimi qəbul edilən qazılan quyuların sayı bu həftə geriləyib.
"Marja" xəbər verir ki, Dünyanın ən böyük neft sahəsi xidmət şirkətlərindən biri olan "Baker Hughes"ın açıqladığı məlumatlara görə, Amerikanın neft sənayesində qazılan neft quyularının sayı 2 quyu azalıb və 2-6 Oktyabrı əhatə edən həftədə ümumi say 748-ə düşüb.
Beləliklə, ölkədə qazılan neft quyularının sayında son 5 həftədə 4 dəfə azalma baş verib.
ABŞ-da qazılan neft quyularının sayı 2014-cü ilin Oktyabr ayında 1609-a çatmış, aşağı neft qiymətlərinin mənfi təsirilə keçən ilin may ayında 316-ya geriləmişdi.
Digər tərəfdən, ABŞ-ın xam neft istehsalı artmaqda davam edir.
ABŞ Enerji İnformasiya İdarəsinin (EIA) çərşənbə günü açıqladığı məlumatlarına görə, ABŞ-ın xam neft hasilatı keçən həftə gündəlik orta hesabla 14 min barel artımla 9,56 milyon barelə çatıb. Beləliklə, ABŞ-ın xam neft istehsalı 4 həftə ardıcıl yüksəlmişdir.
EIA-nın hesabatına görə, ABŞ-ın xam neft hasilatının bu il gündəlik orta hesabla 9,3 milyon, gələn il 9,8 milyon barrel olması nəzərdə tutulur.
Brent nefti bu həftəni 2,42% ucuzlaşma ilə 55,62 dollarda bağlayıb.