"X"in dəyəri İlon Maskın dövründə yerində sayıb
İlon Maskın (Elon Musk) sosial media platforması "X" yeni maliyyələşdirmə turuna start verib. Maliyyələşdirmə turu çərçivəsində şirkət 44 milyard dollar dəyərində qiymətləndirdilib. Mask 2022-ci ildə şirkəti satın alanda da onun dəyəri 44 milyard dollar idi.
Bu barədə Marja.az Bloomberg-ə istinadən xəbər verir.
Bloomberg-ə danışan mənbələr maliyyələşdirmə raundunun davam etdiyini və detalların dəyişdirilə biləcəyini söyləyiblər. Bu maliyyələşdirmə turu Mask "X" şirkətini aldıqdan sonra ilk maliyyələşdirmə turudur.
ABŞ prezidenti Donald Trampın yaxın siyasi müttəfiqi olan Maskın şirkətləri Trampın yeni dövründə əhəmiyyətli dəyər artımları yaşayıb. Seçkidən sonra "Tesla"nın səhmləri 40 faiz artıb, "SpaceX" isə 350 milyard dollar dəyərində dünyanın ən böyük texnoloji startapı olub.
Mask son vaxtlar yeni maliyyə vəsaiti toplamaq səyləri ilə diqqət çəkir. Maskın süni intellekt startapı "xAI" də son həftələrdə qiymət artımı ilə maliyyə vəsaiti toplamağa çalışır.
Mənbələrin Bloomberg-ə verdiyi məlumata görə, süni intellekt şirkəti 75 milyard dollar dəyərində maliyyələşdirmə tutu üçün potensial investorlarla danışıqlar aparır, lakin şərtlər yekunlaşdırılmayıb və dəyişə bilər. "X", "xAI"da təxminən 6 milyard dollarlıq paya sahibdir.