Azərbaycanda faizlə pul bahalaşıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı “Bank kapitalının və onun adekvatlığının hesablanması Qaydaları” tələbindən irəli gələrək istehlak kreditləri üzrə orta faiz dərəcələrinə dair məlumat yayıb.
Marja.az xəbər verir ki, məlumata görə, 2024-cü ildə yaşayış sahəsinin təmiri ilə bağlı olan kreditlər üzrə (milli valyutada) orta faiz dərəcəsi 1 faiz bəndi azalaraq 16%-ə (2023-də 17% idi), avtomobil kreditləri üzrə faiz dərəcəsi isə 1 faiz bəndi azalaraq 10%-ə düşüb (2023-də 11% idi).
Məişət avadanlıqlarının alınması ilə bağlı olan kreditlər üzrə orta faiz dərəcəsi isə dəyişməyərək 25% səviyyəsində qalıb.
2024-cü ildə kredit kartı vasitəsilə verilən kreditlər üzrə orta faiz dərəcəsi 2 faiz bəndi artaraq 26% (2023-də 24% idi), digər istehlak kreditləri üzrə (nağd pul kreditləri) orta faiz dərəcəsi 3 faiz bəndi artaraq 20%-ə çatıb (2023-də 17% idi).