"Fitch": Azərbaycanın dövlət borcu investisiya dərəcəli suverenlər arasında ən aşağı göstəricilərdən biridir
Azərbaycanın dövlət borcunun ÜDM-in 21.1%-nə çatdığı və 2026-cı ilə qədər ÜDM-in 23.3%-nə yaxınlaşacağı təxmin edilir.
Bu barədə “Fitch Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyinin Azərbaycan üzrə reytinq qiymətləndirməsində bildirilib.
Qeyd edilib ki, bu borc səviyyəsi “Fitch”in investisiya dərəcəli suverenləri arasında ən aşağı göstəricilərdən biridir. “Xarici borc son illərdə mütləq ifadədə azalıb, valyuta tərkibi yaxşılaşıb və xarici borcun təxminən üçdə ikisi rəsmi kreditorlara aiddir. Bundan əlavə, xarici dövlət zəmanətləri və yenidən kreditləşdirmə 2022-ci ildəki 6.4 milyard ABŞ dolları ilə müqayisədə 2024-cü il üçün proqnozlaşdırılan ÜDM-in 7.6%-i olan 5.6 milyard ABŞ dollarına düşüb. Qeyd etmək lazımdır ki, bu zəmanətlərin 77%-i gəlirli olan və dövlət dəstəyi tələb etməsi gözlənilməyən Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi ilə bağlıdır”- hesabatda vurğulanıb.
Agentlik həmçinin əlavə edib:"Azərbaycan dövlət maliyyəsinin neft və qaz gəlirlərindən asılılığını azaltmaq siyasət məqsədini qoruyub saxlayır, lakin Fitch hesab edir ki, maliyyə qaydasının qeyri-kafi tarixi var və maliyyə hədəflərinin müəyyən edilməsi və nəzarət baxımından institusional çərçivə zəifdir. Azərbaycan 2028-ci ilə qədər ÜDM-in 15.5%-i həcmində neftdənkənar ilkin kəsir hədəfləyir (2024-cü ildə bu rəqəm 21.4% olaraq qiymətləndirilir). Buna nail olmaq, əsasən, neftdənkənar gəlirlərin artımının Qarabağ və müdafiə ilə bağlı xərcləri ödəyə biləcək səviyyədə olub-olmamasından asılı olacaq. Hökumət dövlət borcu üçün yuxarı həddi ÜDM-in 30%-i (2023-cü ildə artırılıb) və xarici borcun nominal yuxarı həddi 10 milyard ABŞ dolları səviyyəsində, həmçinin Dövlət Neft Fondunun (SOFAZ) aktivlərini stabil səviyyədə saxlayır".