UEFA qadın futbolunun inkişafına 1 milyard avro ayıracaq
Son illərdə Avropa Futbol Assosiasiyaları İttifaqı (UEFA) qadın futbolunu özünün prioritet sahələrindən biri kimi müəyyənləşdirib və onun inkişafına fəal sərmayə qoyur.
Marja.az xəbər verir ki, 2024-cü ilin oktyabr ayının sonunda təşkilat misli görünməmiş bir sərmayə elan edib: 2030-cu ilə qədər klub və milli komanda turnirləri, eləcə də vəsaitin birbaşa klublara və milli assosiasiyalara paylanması vasitəsilə qadın futboluna 1 milyard avro ayrılacaq. UEFA-nın bu proqramı futbolu hər bir Avropa ölkəsində ən böyük qadın komanda idman növünə çevirmək və peşəkar liqaların sayını artırmaq məqsədi daşıyır.
UEFA-nın profil departamentinin rəhbəri Nadine Kessler 2024-cü ilin payızında qeyd edib ki, “Biz qadın futboluna marağın inanılmaz artımını müşahidə edirik ki, bu da bizim idmanımızın artıq sadəcə inkişaf edən seqment deyil, müstəqil bir fenomen olduğunu təsdiqləyir. Milli komandalar və klublar böyük investisiyalar, təkmilləşdirilmiş rəqabət strukturları və peşəkar oyun üçün minlərlə yeni imkanlar sayəsində uğur qazanırlar. Qadın futbolu qarşısıalınmazdır”.
Həqiqətən qadın futbolu son illərdə populyarlıqda təsirli bir yüksəliş görüb. Əsl irəliləyiş bir neçə rekordun qeydə alındığı 2022-ci ildə İngiltərədə keçirilən Avropa çempionatı olub. Avro arenalarını demək olar ki, 575 000 nəfər ziyarət edib ki, bu da 2017-ci ildəki əvvəlki turnirlə müqayisədə iki dəfə çoxdur. İngiltərə və Almaniya arasında Uemblidə keçirilən finalı (2:1) 87 192 tamaşaçı izləyib ki, bu da həm rekord olub. Dünya üzrə 50 milyona yaxın tamaşaçı Böyük Britaniyada qadın çempionatının həlledici matçını izləyib, yayım ilin idman seqmentində ən populyarlardan birinə çevrilib.