Fuad Nəcəfli Naxçıvanda maliyyə idarəçiliyi ilə bağlı yeni hədəflərdən bəhs edib
"Əgər iki il öncə yerli gəlirlər ümumi büdcənin cəmi 20-25 faizini təşkil edirdisə, bu ilin sonunda bu göstərici 50 faizdən artıq olacaq".Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilən maliyyə forumunda xüsusi məruzə ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən maliyyə islahatlarının və onların muxtar respublika üçün əhəmiyyətindən bəhs edib.
Fuad Nəcəfli vurğulayıb ki, maliyyə nəzarəti hər bir ölkənin iqtisadi nəzarət sisteminin əsas tərkib hissəsidir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı sürətlə dəyişən qlobal çağırışlara uyğun olaraq yenilənir, dayanıqlı maliyyə sistemi formalaşır. O bildirib ki, həyata keçirilən məqsədyönlü islahatlar nəticəsində Azərbaycanın qeyri-neft sektoru və ixracı sürətlə artır, əhalinin sosial rifahı davamlı olaraq yaxşılaşdırılır. Bu proseslər Azərbaycanın qlobal iqtisadi böhranlardan minimal itkilərlə çıxmasını təmin edib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında son iki ildə həyata keçirilən yeni idarəetmə metodları çərçivəsində maliyyə sahəsində ciddi irəliləyişlərə nail olunduğunu qeyd edən Fuad Nəcəfli, büdcə intizamının gücləndirilməsi, yerli gəlirlərin artırılması və dotasiyanın azaldılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Əgər iki il öncə yerli gəlirlər ümumi büdcənin cəmi 20-25 faizini təşkil edirdisə, bu ilin sonunda bu göstərici 50 faizdən artıq olacaq.
O, həmçinin dövlət satınalmalarının qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması sahəsində aparılan sistemli işlərin dövlət vəsaitinin düzgün və səmərəli istifadəsini təmin etdiyini vurğulayıb.
Fuad Nəcəfli çıxışında forumun gələcək üçün yeni maliyyə hədəflərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm rol oynayacağını və muxtar respublikada dövlət-maliyyə siyasətinin daha effektiv həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyini qeyd edib.
Bu forumun nəticələri, maliyyə idarəçiliyi sahəsində görülən işlərin dərinləşdirilməsi və yeni yanaşmaların tətbiqi üçün möhkəm zəmin yaradacaqdır.