Yaponiyanın avtomobil istehsalçıları məlumatları saxtalaşdırmaqda ittiham olunurlar - YOXLAMALAR
Yaponiyanın Nəqliyyat Nazirliyi sınaq pozuntularına görə Mazda-nı da yoxlayır.Yaponiyanın İnfrastruktur, Nəqliyyat və Turizm Nazirliyi bir sıra avtomobil modelləri üzrə sınaq qaydalarının pozulması şübhəsi ilə əlaqədar Mazda-nın baş ofisində yoxlama aparır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə NHK telekanalı məlumat yayıb .
Şirkət ikisi hələ də istehsalda olan beş avtomobil modelini sınaqdan keçirərkən pozuntular barədə məlumat verməkdə şübhəli bilinir.
Ötən həftə məlum olub ki, 5 aparıcı şirkət - Toyota, Mazda, Honda, Suzuki və Yamaha avtomobillərin təhlükəsizliyi və istismarı ilə bağlı məlumatları saxtalaşdırarkən yaxalanıb. Xüsusilə Toyota-da toqquşma zamanı piyadaların mühafizəsi üçün üç modelin sınaq nəticələrinin saxtalaşdırılması aşkar edilib. Artıq “Toyota”, “Suzuki”, “Yamaha” və “Honda” şirkətlərinin ofislərində yoxlamalar aparılıb.
İstintaq, Toyota-nın törəmə şirkəti Daihatsu-nun keçən il qəza testi məlumatlarının saxtalaşdırılması və avtomobilin təhlükəsizliyinə təsir edən digər pozuntularla bağlı qalmaqalın mərkəzində olmasından sonraya təsadüf edir.