AccessBank 2023-ci il üzrə audit hesabatını açıqladı
(®) Azərbaycanın aparıcı maliyyə institutu olan AccessBank, PricewaterhouseCoopers beynəlxalq audit şirkəti tərəfindən təsdiqlənmiş və Beynəlxalq Maliyyə Hesabat Standartlarına (MHBS) cavab verən2023-ci il üzrə maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Göstəricilər ilə tanış olmaq üçün linkə keçid edin: https://www.accessbank.az/upload/iblock/eee/x29v9iddcps01uf3eub75osxkbzpmt8v/AccessBank%20FS%20FY2023_AZE_Final.pdf
Bankın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, AccessBankın 2023-cü ilin nəticələrinə əsasən xalis mənfəəti 43.0 milyon manat təşkil edib. Bu nəticə ötən ilin eyni göstəricisi ilə müqayisədə 2.1 dəfə çoxdur. Bununla da ROE göstəricisi 34.1%-ə yüksəlib.
Hesabata əsasən, 31 dekabr 2023-cü il tarixinə bankın aktivləri 1398.6 milyon manat təşkil edib ki, onun da 70.8%-ni kredit portfelidir.Bankın kredit portfeli il ərzində 25.2% artaraq 990.3 milyon manata çatıb. Kredit portfelinin artımı xüsusən mikro sahibkarların kreditləşməsi hesabına olub və bank bu istiqamətdə ümumi bazar payının 25%-nə sahib olmaqla lider mövqeyini qoruyur.
Bankın depozit portfeli 22.1% artaraq 1 078.9 milyon manata çatıb. Eyni zamanda, bank ötən il ərzində beynəlxalq kreditorlardan 51 milyon manat həcmində vəsait cəlb edib.
AccessBank Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 20-u bölgələrdə olmaqla, 34 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir.