Zəif Çin məlumatlarının tələb narahatlıqlarını artırması və investorlar tədarük siyasəti ilə bağlı OPEC+ iclasını səbirsizliklə gözlədiyi üçün neft ucuzlaşıb.Brent nefti cümə günü 1,3 faiz dəyər itirdikdən sonra barreli 82 dollara, ABŞ xam nefti isə 78 dollardan aşağı düşüb.
Marja xəbər verir ki, Çinin zəif kredit və inflyasiya məlumatları hökumətin dünyanın ən böyük neft idxalçısında tələbi artırmaqda çətinlik çəkdiyini göstərib. Bu, riskli aktivlərə, o cümlədən səhmlərə və bəzi əmtələrə təzyiq göstərib.
Təklif cəbhəsində, İraqın neft naziri Hayyan Əbdül Qani həftə sonu Bağdadın hasilatı kifayət qədər azaltdığını və daha çoxunu qəbul etməyəcəyini bildirib. Lakin sonra o, istənilən qərarın OPEC-in işi olduğunu və qrupun qərara əməl edəcəyini deyib. OPEC+qrupunun toplantısı iyunun 1-də keçiriləcək.
Xam neftin qiyməti aprel ayının ortalarından bəri eniş trendindədir. Qiymətlərin bir qədər yüksək olması Yaxın Şərqdəki gərginlik ilə əlaqədardır. Eyni zamanda qarışıq tələb proqnozu da qiymətlərə təsir göstərir.
OPEC üzvləri arasında ikinci ən böyük istehsalçı olan İraq, mövcud hasilat ixtisarını tam şəkildə həyata keçirə bilmədiyi üçün qrupda bəzi narazılıqların mənbəyi olmuşdur. Bununla belə, əksər bazar müşahidəçiləri OPEC+ qrupunun məhdudiyyətləri ikinci yarıya qədər uzatacağını gözləyir.