Neft qiymətləri sakitləşib
Neft qiymətləri, Yaxın Şərq və Rusiyadakı gərginlik fonunda OPEC+ın hasilatı azaltmaq siyasəti dəqiqləşdiyi üçün, yüksəlişinin ardınca sakitləşib.
Brent nefti bazar ertəsi 1,6 faiz bahalaşdıqdan sonra bir bareli 87 dollar ətrafında, ABŞ xam nefti isə 82 dollardan yuxarı satılırdı.
OPEC+ın nümayəndələri gələn həftə keçiriləcək iclasda hasilat siyasətini dəyişdirməyə ehtiyac görmürlər və kvotalar iyun ayına qədər qüvvədə qalacaq.
Husilər, ABŞ-ın hücumlarını dəstəklədiyi təqdirdə Səudiyyə Ərəbistanına qarşı təhdidlərini yeniləyiblər.
Xam neft bu rübdə indiyə qədər təxminən 13 faiz bahalaşıb.
Ukraynanın Rusiya neftayırma zavodlarına hücumları da neftin bahalaşmasına təkan verib.
Mərkəzi bankların pul siyasətində dəyişiklik əlamətləri də əhval-ruhiyyəni dəstəkləyib. FED, neft də daxil olmaqla riskli aktivlərə olan "iştahı" artıraraq, bu ilin sonuna doğru faiz dərəcələrini azaltmağa hazır olduğuna işarə edib.
Analitiklər Rusiya-Ukrayna müharibəsində daha çox Rusiya neft emalı zavodunun vurulması ilə əlaqədar olaraq hasilatın daha çox azaldılması riskləri olduğunu bildirirlər.