Nissan və Honda Çin brendi təhlükəsilə əlaqədar əməkdaşlıq etməyi planlaşdırır
Nikkei qəzet yazır ki, bu yolla şirkətlər istehsal xərclərini azaltmaq və rəqabət qabiliyyətini artırmaq istəyirlər.Yaponiya konserni Nissan Motor və Honda Motor elektrik avtomobillərinin inkişafı və istehsalı sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirir.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Nikkei qəzeti məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, iki şirkət gələcəkdə elektrik avtomobillər üçün ümumi transmissiya və platformaya keçə bilər. Bundan əlavə, tərəflər akkumulyatorların və digər komponentlərin birgə alınması variantlarını da nəzərdən keçirirlər.
Belə əməkdaşlığın əsas məqsədi nisbətən ucuz elektromobillər təklif edən Çin brendi BYD-nin Yaponiya bazarına daxil olmasını nəzərə alaraq istehsal xərclərini azaltmaq və rəqabət qabiliyyətini artırmaqdır.
Yapon avtomobil istehsalçıları bu yaxınlarda sıfır emissiyaya nail olmaq üçün texnologiyaların inkişafına böyük diqqət yetirirlər. Belə ki, Yaponiyanın aparıcı avtomobil istehsalçısı Toyota Motor 2030-cu ilə qədər Avropada yalnız elektrik və hibrid mühərrikli avtomobillər satmağı qarşısına məqsəd qoyub. Çində o, 2035-ci ilə qədər belə göstəricilərə nail olmaq istəyir.