Avro bölgəsi iqtisadiyyatı 2-ci rübdə 0.6% artıb
Avro Bölgəsi, bu ilin ikinci rübündə əvvəlki rübə nisbətən 0,6 faiz artıb.
Avropa Statistika Ofisinin (Eurostat) ilk proqnoz məlumatlarına görə, 19 üzvlü Avro Bölgəsində mövsümi amilər xaric Ümumi Daxili Məhsul (ÜDM) bu ilin ikinci rübündə birinci rübə nisbətən 0,6 faiz yüksəlib. Ötən ilin müvafiq rübünə nisbətən isə Avro Zonasında Ümumi Daxili Məhsul artımı 2,1 faiz olaraq ölçülüb.
Beləliklə iqtisadi artım bazar gözləntiləri istiqamətində baş verib.
Həmçinin açıqlanan göstəricilər, 28 üzvlü Avropa Birliyində (Aİ) ÜDM-in ikinci rübdə ilk rübə nisbətən 0,6 faiz və 2016-nın ikinci rübünə nisbətən də 2,2 faiz artdığını ortaya qoyub.
2-ci rüb ÜDM göstəricisinə dair ətraflı məlumatların 16 Avqustda yayımlanması gözlənilir.
İqtisadi inamın artmasının, işsizliyin azalmasının, emalın və iqtisadiyyatın sürətlənməsinin inflyasiyanı artıracağı gözlənilir. Son statistik rəqəmlər Avropa Mərkəzi Bankının da inflyasiyanın gec-tez artmağa başlayacağına dair gözləntilərini dəstəkləyir. Bank payızda pul siyasətini normallaşdırmağı müzakirə edəcək. Yumuşaq pul siyasəti, şirkət və istehlakçıların maliyyə xərclərinin azalmasına yardım edərək tələbi canlandırıb.