Böyük bankdan böyük zərər
İngilis bankı "Barclays", Afrikadakı bağlı təşkilatlarının satışından 2.5 milyard funt-sterlinq zərər etdikdən sonra, ilin ilk altı ayındakı zərərini 1.2 milyard funt-sterlinq (1.57 milyard dollar) olaraq açıqlayıb.
Bank, "Barclays Africa Group"un 33% səhminin satışında 1.4 milyard funt-sterlinq zərər etdiyini, eləcə də satışda dəyər itkisindən dolayı 1.1 milyard funt-sterlinq daha ödəmək məcburiyyətində qaldığını bildirib.
Bank, davam etdirilən restrukturizasiya işlərinə də son verildiyini açıqlayıb. İyun ayında "Barclays Africa Group"dakı payını 15%-ə endirən bank, bu qitədə 90 ildir qabaqcıl bir ad olaraq davam etdirdiyi fəaliyyətinə son qoyaraq prioritetini İngiltərə və ABŞ-dakı fəaliyyətə yönəltmişdir.
Afrikadakı aktivlər kimi, digər arzuolunmaz aktivlərin satışında baş vermiş zərərlər İcraçı direktor Jes Stanley-in qərarı ilə başlanmış restrukturizasiya işlərinin də yaratdığı zərəri ortaya qoydu. Stanley verdiyi yazılı açıqlamada, bu iki qərarla "Barclays Group" daxilindəki restrukturizasiyanın da sona çatdığını" söylədi. Barclays səhmləri bu gün 1.3 faiz ucuzlaşıb.