Şərabların bahalaşması üçün üzüm bağları məhv ediləcək
Fransa hökuməti şərabın spirtə çevrilməsi üçün pul ödəyəcək.Fransanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Avropa İttifaqı satışların azalması səbəbindən ölkədə şərabçılığın dəstəklənməsi proqramına 215 milyon avro ayıracaq. Bu, şərabın, ətir və ya əl təmizləyiciləri hazırlamaq üçün istifadə edilə bilən etanola distillə edilməsini nəzərdə tutur.
Marja.az Forbes-ə istinadən xəbər verir ki, fransız şərablarına tələbatın azalması, xarici bazarlarda rəqabət və pandemiya ilə bağlı uzun müddət davam edən problemlər Bordo və Lanqedok bölgələrindəki şərabçıları o qədər vurub ki, hökumət şərabın digər məhsullara emalına və hətta üzüm bağlarının kəsilməsinə subsidiya ayırmalı olur.
Yalnız Bordoda ümumi əkin sahəsinin 8%-i (9,2 min hektar) üzüm bağı məhv edilməlidir. Beləliklə, Fransada şərab istehsalçılarının məhsullarının qiymətlərini dəstəkləməyə ümid edirlər. Onun həddindən artıq istehsalı bəzi şərabların qiymətlərinin 20% ucuzlaşmasına səbəb olub.
Fransada qırmızı şərab istehlakı son 10 ildə 32% azalıb. Azalma əsasən digər içkilərə üstünlük verən gənclər arasındadır.
“Forbes” yazır ki, bu il Avropa ölkələrində şərab satışının əhəmiyyətli dərəcədə azalması, digər məsələlərlə yanaşı, Ukraynadakı münaqişə ilə bağlı ərzaq qiymətlərinin artması ilə bağlıdır. İstehlak İspaniyada 10%, Almaniyada 22%, Portuqaliyada 34% azalıb. İnsanlar ərzaq qiymətləri artdığından şərab alışına pul xərcləməyi azaldıblar.