Türkiyə Mərkəzi Bankı faizini daha da artırdı
TCMB faizini 15 faizdən 17,50 faizə qaldırıb.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqladı.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB uçot dərəcəsini 2,50 faiz bəndi artıraraq 15%-dən 17,50% çatdırıb.
Bazarlar uçot dərəcəsinin 5 faiz bəndi artırılaraq 20%-ə çatdırılacağını proqnozlaşdırırdı.
TCMB yaydığı press-relizdə, inflyasiyanın azaldılması üçün sərt pul siyasəti prosesinin davam etdirilməsinə qərar verildiyini vurğulanıb.
Mətndə qlobal inflyasiyanın azaldığı, hələ də uzunmüddətli orta göstəricilərin və mərkəzi bankların hədəflərinin üzərində olduğu bildirilib, bu səbəbdən dünyanın bir çox ölkəsində mərkəzi bankların sərt pul siyasəti prosesini davam etdirdiyi qeyd edilib.
TCMB, Türkiyədəki son göstəricilərin inflyasiyanın əsas tendensiyasının artmaqda davam etdiyinə işarə etdiyini, daxili tələbin güclü qalmasının, əməkhaqqı və valyuta məzənnələrindən qaynaqlanan xərc təzyiqlərinin bu prosesi şərtləndirən amillər olduğunu bildirib.
TCMB turizm gəlirlərinin dəstəyi ilə birbaşa xarici investisiyaların, xarici maliyyələşmə şərtlərinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmasının, ehtiyatlarda davam edən artımın və cari hesabda yenidən balanslaşdırmanın qiymət sabitliyinə güclü töhfə verəcəyini bildirib.
Press-relizdə ortamüddətli inflyasiya hədəfinin 5 faiz olduğu vurğulanıb, inflyasiya proqnozunda nəzərəçarpacaq yaxşılaşma əldə olunana qədər faizin artırılmasının davam etdiriləcəyi, zərurət yarandıqda mərhələli şəkildə gücləndiriləcəyi bildirilib.