Neftin qiymətilə bağlı yeni proqnoz verildi
Qlobal investisiya bankı və maliyyə xidmətləri şirkəti Goldman Sachs, Brent markalı üçün ilin sonuna qiymət proqnozunu 90 dollardan aşağı endirib. Yanacaq tələbi ilə bağlı narahatlıqlar, Çində açıqlanmış zəif istehsal və ixracı məlumatlardan sonra dərinləşib.Qlobal investisiya bankı və maliyyə xidmətləri şirkəti Goldman Sachs, qlobal təklifin artması və tələbin azalması səbəbindən neftin qiyməti ilə bağlı proqnozlarını növbəti dəfə aşağı salıb.
Marja.az xəbər verir ki, bank 2023-cü ilin dekabr ayı üçün Brent neftin qiyməti proqnozunu əvvəlki 95 dollardan 86 dollar/barelə endirib. Bu, Goldman-ın bir barel üçün 100 dollardan yuxarı proqnozundan sonra son altı ayda üçüncü eniş reviziyasıdır.
Brent markalı neftin avqust müqaviləsi bu gün bir barel üçün 73 dollar səviyyələrində bağlanıb.
Goldman Sachs-a görə, Rusiya, İran və Venesuela kimi sanksiyalarla üzləşən ölkələrdən tədarük artımı aşağı qiymət proqnozunda əsas amildir. Xüsusilə Rusiyanın neft hasilatı Qərb ölkələrinin sanksiyalarına baxmayaraq, “demək olar ki, tam bərpa olunub”.