"Yayda tələbin artacağını və neftin qiymətinin ilin sonunda 80 dollardan yuxarı olacağını gözləyirik"
Rusiya Federasiyası baş nazirinin müavini Aleksandr Novakın sözlərinə görə, 2023-cü ilin sonunda Brent markalı neftin qiyməti yayda tələbin artması və OPEC+ hasilatının azalması sayəsində bir barel üçün 80 dolları bir qədər keçə bilər.
"Hesab edirəm ki, qiymət bir barel üçün 80 dollardan bir qədər yüksək olacaq və ümid edirəm ki, yayda tələbat artacaq. Çünki yay dövründə nəqliyyat, nəqliyyat və hava nəqliyyatında, kənd təsərrüfatında istehlak daha çox olur”, - Marja xəbər verir ki, o, “İzvestiya”ya müsahibəsində deyib.
Novak qeyd edib ki, hazırda qiymətlərin 75-76 dollar olması bazarın dünyadakı makroiqtisadi vəziyyəti qiymətləndirməsi ilə izah olunur:
"Bu gün təqribən 75-76 dollardır. Niyə bu dövr üçün orta göstəricidən aşağıdır? Çünki bazar dünya bazarında mövcud vəziyyəti, əsasən makroiqtisadi vəziyyəti qiymətləndirir. Biz mərkəzi bankların çox yüksək yenidən maliyyələşdirmə dərəcələrini görürük: ABŞ-da faizlər 5%-dən yüksəkdir, Avropa 3,75%-dir. İnvestisiya aktivliyini və istehlakı azaldan da budur. Bunlar aşağı tələb üçün riskləridir”.