Azərbaycanda da törəmə bankı olan Türkiyə bankının mənfəəti gözləntiləri üstələyib
"Yapı Kredi Bank Azərbaycan" QSC-nin sahibi olan Türkiyə bankı "Yapı Kredi", 2023-cü ilin ilk rübündə bazarın 11,25 milyard TL (türk lirəsi) proqnozunun üzərində olmaqla 12,64 milyard TL xalis mənfəət əldə edib.
Marja xəbər verir ki, Bankın xalis mənfəəti əvvəlki rübdə 17,4 milyard TL, ötən ilin eyni rübündə 7,3 milyard TL idi. Belə ki, bankın xalis mənfəəti rüblük olaraq 27 faiz azalıb, illik müqayisədə isə 74 faiz artıb. Bank bütün 2022-ci ildə 52,7 milyard TL xalis mənfəət əldə edib.
Son rübdə TL ilə kredit artımı 9%, TL əmanət artımı 26% olub.
Bankın problemli kredit əmsalı 3,4 faizdən 3,2 faizə düşüb.
Xəbər verdiyimiz kimi, Türkiyənin "Yapı Kredi" bankının Azərbaycanda törəməsi olan "Yapı Kredi Bank Azərbaycan" QSC 2023-cü ilin 1-ci rübünü 2 milyon 161 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank 2022-ci ilin 1-ci rübünü 400 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2022-ci ilin ilk rübü ilə müqayisədə 2023-cü ilin ilk rübündə "Yapı Kredi Bank Azərbaycan"ın xalis mənfəəti 5,4 dəfə artıb.