Qızıl daha da bahalaşa bilər
Cümə axşamı Avropa Mərkəzi Bankı ilin ilk iclasında uçot faiz dərəcəsini 50 baza bəndi artırdı. Bank sərt monetar siyasət dövrünə girdiyi vaxtdan bəri faiz dərəcələrini 350 baza bəndi artırıb. Beləliklə, faiz dərəcələri 2008-ci il böhranından bəri ən yüksək səviyyəyə qalxdı.
AMB-nin baş tutan mətbuat konfransında verilən açıqlamalar fonunda Avrozonada fevral ayı üçün inflyasiya proqnozlarının artdığı görünür. Beləki, fevral ayında İstehlak Qiymətləri İndeksinin (CPI) aylıq 0.8%-ə, illik 8.5%-ə, baza inflyasiyanın isə illik müqayisədə 5.6%-ə kimi yüksələrək yeni anti-rekorda imza atacağı proqnozlaşdırılır.
ECB-də inflyasiyanın 2023-cü ildə orta hesabla 5.3%, 2024-cü ildə 2.9% və 2025-ci ildə 2.1%, baza inflyasiyanın isə 2023-cü ildə orta hesabla 4.6%, 2024-cü ildə 2.5% və 2025-ci ildə 2.2% olacağı ehtimal edilir.
ECB qərarından sonra ilk reaksiya olaraq EUR/USD pariteti 1.06$-ın üzərinə yüksəlib.
Bu gün Avrozonada inflyasiya göstəriciləri AMB-nin proqnozlarına uyğun olaraq artımla açıqlanarsa, EUR/SD və GBP/USD məzənnələrində artım tendensiyası daha kəskin xarakter ala bilər.
Qızıl artan qeyri-müəyyənliklər fonunda “Güvəmli liman” rolunu uğurla davam etdirir. Dollar indeksinin 103.80 bənd hədlərinə geriləməsi qiymətli metalın bir unsiya üzrə dəyərinin 1933$-a kimi bahalaşmasına səbəb oldu. Əgər DXY geriləməyə davam edərsə, qızıl 1937$ və 1948$-a kimi bahalaşa bilər.