"1 milyon manatlıq qızıl zinət əşyaları aşkar etmişik, 1,1 milyon manatlıq malları müsadirə etmişik"
2022-ci il ərzində "Valyuta tənzimi haqqında" Qanuna və digər qanunvericilik aktlarına əsasən gömrük orqanları valyuta və valyuta sərvətlərinin Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən keçirilməsi üzərində nəzarəti həyata keçirərkən qanunvericiliyin tələblərini pozan şəxslərdən 535 484 ABŞ dolları (7300 saxta ABŞ dolları), 32 250 avro, 1 670 000 rus rublu, 11000 Azərbaycan manatı, 1 053 039 manat dəyərində 2604 ədəd qızıl zinət əşyaları, külçə və sikkələr, 18163 manat dəyərində 10,035 karat qiymətli daşlar, 7663 manat dəyərində 311 ədəd gümüş zinət əşyası aşkar olunub.
Bağırov qeyd edib ki, 2022-ci il ərzində gömrük orqanları tərəfindən aşkar olunmuş 27781 gömrük qaydaları əleyhinə inzibati xəta faktları üzrə 2128 hüquqi şəxs (o cümlədən 602 xarici hüquqi şəxs) və 25657 fiziki şəxs (o cümlədən 15028 xarici) inzibati məsuliyyətə cəlb edilib, göstərilən şəxslərə qarşı 4 milyon 393 min 266 manat cərimə tətbiq olunub, dəyəri 1 milyon 125 min 377 manat olan mallar məhkəmə orqanları tərəfindən müsadirə edilib.