Şahin Bağırov gömrük borclarının məbləğini açıqlayıb
"2022-ci ilin ikinci yarısında xarici iqtisadi fəaliyyət iştirakçılarına bildirişlərin göndərilməsi, onların müvəkkil bank hesablarına Komitə tərəfindən sərəncamların qoyulması, həyata keçirilmiş bir sıra nəzarət tədbirləri nəticəsində 30 dekabr 2022-ci il tarixə gömrük borcları 88 milyon manat azalaraq 38 milyon 486 min manat olub".
Bağırov qeyd edib ki, 2022-ci ildə büdcə öhdəliyinə nəzərdə tutulan proqnozdan artıq əməl olunub. İlk dəfə dövlət büdcəsinə faktiki olaraq 5 milyard 654 milyon manat vəsait köçürülüb ki, bu da nəzərdə tutulan proqnozdan 1 milyard 49 milyon manat artıq deməkdir.
Ötən il idxalın əlavə dəyər vergisinə cəlb edilən bazası 80,77%, azadolmaların xüsusi çəkisi 19,23%, gömrük rüsumuna cəlb edilən baza 43,28%, gömrük rüsumu üzrə azadolmaların xüsusi çəkisi 56,72% təşkil edib.