Maliyyə Nazirliyi 180 milyon manat da cəlb etdi
27 dekabr 2022-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0105003997 ISIN-li, 150 milyon manat həcmində, 728 gün tədavül müddətli dövlət ortamüddətli istiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərrac zamanı 23 investor tərəfindən qiymət intervalı 78.2700 (17.9%) manat və 95.1773 (7.13%) manat olan 40 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 90.2652 (9.99%) manat, orta ölçülmüş qiyməti isə 91.4869 (9.2604%) manat müəyyən edilib. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 137 milyon 462 min 100 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 60 milyon manat təşkil edib.
Hərrac iştirakçıları 28 dekabr 2022-ci il (T+1) tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər. İstiqrazların ödəmə tarixi 24 dekabr 2024-cü ildir.
Həmçinin 27 dekabr 2022-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinin AZ0104100018 ISIN-li, 150 milyon manat həcmində, 364 gün tədavül müddətli dövlət qısamüddətli istiqrazlarının (DQİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Hərrac zamanı 23 investor tərəfindən qiymət intervalı 87.7784 (13.9999%) manat və 94.3955 (5.9699%) manat olan 46 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 92.2139 (8.49%) manat, orta ölçülmüş qiyməti isə 92.6227(8.0087%) manat olaraq müəyyən edilib.
Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 280 milyon 500 min 500 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 120 milyon manat təşkil edib.