Mərkəzi Bank faiz qərarını açıqladı
Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini 7.75%-dən 8%-ə qaldırdı. Eyni zamanda, faiz dəhlizinin aşağı həddi 4%-dən 5%-ə yüksəldilib.Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 0.25 faiz bəndi artırılaraq 8%-ə, faiz dəhlizinin aşağı həddi isə 1 faiz artırılaraq 5%-ə qaldırılmış, yuxarı həddi isə 9.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılmışdır.
Beləliklə, sədr Taleh Kazımovun dövründə ilk dəfə uçot dərəcəsi artırılıb.
Xatırladaq ki, 16 Sentaybr 2022-ci il tarixində, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 7.75%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 4%, yuxarı həddi isə 9.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılmışdı.
Faizlərin artırılması dövriyyədəki pul kütləsinin azaldılması prosesini sürətləndirə, bankların vəsaitlərini Mərkəzi Bankda və onun notlarınnda saxlamağa daha çox təşviq edə bilər. Bu proseslər də inflyasiyaya azaldıcı təsir edə bilər.
Saat 11:00-da Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımovun mətbuat konfransı başlanacaq. Saat 15:00-da faiz dəhlizinin parametrlərinə dair geniş açıqlama (press-reliz) yayımlanacaqdır.
Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi üç parametr olan uçot dərəcəsi, yuxarı hədd və aşağı həddən ibarətdir. Faiz dəhlizinin aşağı həddi sterilizasiya yönümlü daimi imkanlar alətlərindən olan 1 günlük depozit əməliyyatının faizidir. Faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 1 günlük likvidliyin verilməsi üzrə daimi imkanlar alətlərindən olan əks-REPO əməliyyatının faizidir. Uçot faiz dərəcəsi faiz dəhlizinin mərkəzi parametridir. Bu faiz dərəcəsini elan etməklə Mərkəzi Bank banklararası bazarda qısamüddətli faizləri bu parametrə yaxınlaşdırmağa çalışır.