Bankların mobil bankçılıq xidmətləri "gizli müştəri" vasitəsilə qiymətləndiriləcək, reytinq hazırlanacaq
Fiziki şəxslər üçün ən rahat və funksional mobil bankların reytinqi elan ediləcək.Rusiyanın "Markswebb" konsaltinq agentliyi "Mobile Banking Rank Azerbaijan 2022" hesabatını hazırlayacaq.
Marja.az xəbər verir ki, Azərbaycanın 10 bankının mobil bankçılıq xidmətləri, onların rahatlığı araşdırılacaq. Debet kartlarının idarə olunması tədqiqatın diqqət mərkəzində olacaqdır.
Tədqiqat zamanı Access Bank, Bank of Baku, Bank Respublika, Ekspresbank, Kapital Bank, ABB, Rabitəbank, TuranBank,Unibank və YeloBankın mobil tətbiqləri və xidmərləri araşdırılacaq.
Bu banklar üç meyar əsasında seçilib:
- Android platformasında mobil tətbiq
- Google Play-də 50 000-dən çox yükləmə.
- 2022-ci ilin aprelindən bəri son versiya yeniləməsi mövcuddur.
Tətqiqatda istifadəçi təcrübəsi baxımından mobil banklar arasında lider kimdir və lider ən yaxın rəqiblərindən nə ilə fərqlənnir suallarına da cavab axtarılacaq.
Araşdırma zamanı gizli müştəri hər bir banka klassik debet kartı sifariş edəcək və xidmətlərdən istifadə edəcəkdir (ödənişlər, köçürmələr ediləcək, şablonlar yaradılacaq və s.). Sonra hər bir bankın mobil xidmətinin funksionallığı və rahatlığı 800-dən çox meyar əsasında müəyyənləşdiriləcək. Bütün problemlər və xüsusiyyətlər qeyd ediləcək.
Araşdırmanın nəticələri Oktyabr ayında təqdim ediləcək (Mobile Banking Day Baku tədbiri keçiriləcək). Təqdimatda Azərbaycanda mobil bankçılıq bazarının vəziyyəti və tendensiyaları haqqında danışılacaq, fiziki şəxslər üçün ən rahat və funksional mobil bankların reytinqi elan ediləcək.