Bu kredit təşkilatının xalis mənfəəti kəskin artıb
"İnternational" QSC-nin yarımillik xalis mənfəəti 1 milyon manata yaxın olub.Bank Olmayan Kredit Təşkilatı (BOKT) "İnternational" QSC 2022-ci ilin birinci yarısını (yanvar-iyun dövrünü) 947 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
Marja.az xəbər verir ki, 2022-ci ilin birinci yarısında BOKT "İnternational"ın faiz gəlirləri (verilmiş kreditlər üzrə faiz gəlirləri) 4 milyon 445 min manat, qeyri-faiz gəlirləri 1 milyon 90 min manat təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2021-ci ildə BOKT "İnternational" QSC-nin faiz gəlirləri 8 milyon 165 min manat, haqq və komissiya gəlirləri 198 min manat, xalis mənfəəti 410,5 min manat təşkil etmişdi. Kredit təşkilatı 2020-ci ili 202 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Beləliklə, BOKT "İnternational"ın 2022-ci ildəki yarımillik xalis mənfəəti 2021-ci ilin xalis mənfəət göstəricisindən 2,3 dəfə, 2020-ci ilin göstəricisindən isə 4,7 dəfə çoxdur.
KREDİT PORTFELİ 20 MİLYON MANATI KEÇİB
30 İyun 2022-ci il tarixində BOKT "İnternational" QSC-nin kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 20 milyon 777 min manat təşkil edib. Təşkilatın kredit portfeli 2020-ci ilin sonunda 12 milyon 403 min manata, 2021-ci ilin sonunda isə 17 milyon 752 min manata çatmışdı.
BOKT "İnternational" QSC-nin nizamnamə kapitalının 100%-i (hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan 5000 ədəd səhm) Həsənov Rifat Vaqif oğluna məxsusdur.