Azərbaycanın bank sektorunun kövrəklik indeksi yaxşılaşıb
Bank sektorunun kövrəklik indeksində (BSFI) yaxşılaşma müşahidə olunur.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Mərkəzi BAnkın “Maliyyə sabitliyi hesabatı – 2021” hesabatında bildirilir.
Hesabatda qeyd edilib ki, beynəlxalq təcrübədə geniş istifadə olunan BSFI indeksi bank sektorunun dayanıqlılığını qiymətləndirir. İndeks özəl sektora verilmiş kreditlər, xarici borc öhdəlikləri və əhalinin əmanətlərinin standart kənarlaşmasının orta qiyməti olaraq müəyyən edilir. İndeksin kəskin dəyişməsi sektorun dayanıqlılığına təsir kimi qiymətləndirilir.
2020-ci ilin sonuna sektorun kövrəklik indeksi 3 ilin əvvəli ilə müqayisədə azalaraq “-0.65” təşkil etmişdir ki, bu da pandemiya və qapanmalar şəraitində risk səviyyəsinin artdığını göstərirdi. 2021-ci il ərzində isə iqtisadi artımın bərpası və bankların balansının genişlənməsi fonunda indeks yaxşılaşaraq “0.20” təşkil etmişdir.
Kövrəklik indeksinə görə, -0.5; və aşağı aralığında kövrəklik və risklərin reallaşmasının ehtimalının yüksək olması, -0.5; 0 aralığında bank sistemi orta kövrəklik, 0; 0,5 aralığında bank sisteminin yüksək artım tempi ilə inkişaf etməsi və potensial risklərin akkumulyasiyası, 0.5; və yuxarı olduqda isə bank sistemində hərarətlənmə və köpüklərin yaranması deməkdir.