"PAŞA Bank" növbəti uğura imza atdı - əmtəə fyuçers müqaviləsi bağlayıb
"PAŞA Bank" növbəti uğura imza ataraq, ötən həftə "Almet Holdinq" QSC ilə 200 ton həcmində LME Rebar (London Metal Exchange - Metal) məhsulu üzrə əmtəə fyuçers müqaviləsi bağlayıb.
"PAŞA BAnk"ın yaydığı məlumatda bildirilir ki, həm Bank, həm də ümumiyyətlə Azərbaycan bankçılığı tarixində ilk dəfə olaraq belə bir əməliyyat müvəffəqiyyətlə həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, əmtəə məhsulları üzrə fyuçers müqaviləsi, aktivin zamanla qiymət dəyişikliyinin əvəz edilməsinə və ya riskin öz üzərinə götürməsinə imkan verən bir maliyyə alətidir. Bu, xüsusilə yüksək qiymət dəyişkənliyi olan sektorlarda ən çox istifadə edilən törəmə vasitələrdən biridir. Məhsul əsasən metallurgiya, avtomobil, maşın istehsalı, inşaat və gəmiqayırma kimi metaldan geniş istifadə edən sahələrdə tələb doğurur.
"PAŞA Bank" qiymət dalğalanmaları səbəbindən yarana biləcək risklərin minimuma endirilməsi məqsədilə öz müştərilərinə bir sıra əmtəələr üzrə maliyyə bazarlarında risklərin sığortalanmasını təklif edir:
- Metal (Alüminium, mis, dəmir, qurğuşun, nikel, sink, qızıl, gümüş);
- Kənd təsərrüfatı (buğda, kakao, qəhvə, qarğıdalı, pambıq, soya, şəkər);
- Enerji (neft, qaz, aviasiya yanacağı).