Dollar Fed-in faiz artırmasından sonra bahalaşır
Dollar treyderlərin uzun avro mövqelərini azaltmaları (Avronu satmaları) ilə əlaqədar olaraq bu həftə ilk dəfə yüksəlib.
"Marja"nın məlumatına görə, ABŞ Mərkəzi Bankı Fed bəyan edib ki, ilin əvvəlində ABŞ-da iqtisadi artımda baş vermiş geriləmə müvəqqətidir, Fed mərhələli faiz artırmaqda davam edəcək və bu ildən balansını azaldacaq. Balansın azaldılmasının digər bir açıqlaması dövriyyədəki Dollar kütləsinin müəyyən hissəsinin geri yığılmasıdır. Adətən izafi pul kütləsinin yığılması həmin valyutanın bahalaşmasına səbəb olur.
Bakı vaxtı ilə saat 17:00-a olan məlumata görə, Avro Dollar qarşısında 0.65 faiz geriləyib. Avro/dollar, məzənnəsi 1.1145 səviyyəsindən əməliyyat olunub (Dollar bahalaşıb, Avro ucuzlaşıb).
Fed-in Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) 14 İyunda başa çatmış iclasında faiz 25 bənd artırılaraq 1.00% - 1.25% aralığına qaldırılıb.
NEFT UCUZLAŞIR
Güclənən Dollar və ABŞ-da neft hasilatının artması ilə əlaqədar olaraq neft ucuzlaşır. Bu gün Brent neftinin qiyməti 46,75 dolları, Teksas nefti isə 44,39 dolları görüb.
Azərbaycan büdcə gəlirləri üçün neftin qiymətini 40 dollar müəyyən edib. Bu qiymət ölkəmiz üçün kritik səviyyədir. Rusiya neftin yenidən 40 dollara düşəcəyini proqnozlaşdırır.