Azərbaycanda yeni karbamid zavodunun tikintisi gündəmdədir
SOCAR-ın Karbamid zavodunun direktoru Xəyal Cəfərov bildirib ki, yeni karbamid zavodunun tikintisi gündəmdədir.
Xəyal Cəfərov qeyd edib ki, hazırkı zavodda istehsal həcmlərinin artırılması mümkün deyil: “Çünki zavodun dizayna uyğun istehsal həcmi var və hansısa modifikasiya ilə bu həcmi artırmaq mümkün olmayacaq. Yeni karbamid zavodunun tikilməsi gündəmdə olub və hələ də gündəmdədir. Bu, dünya bazarlarında olan təlabatdan asılıdır. Ola bilsin, gələcəkdə belə bir qərar qəbul olunsun”.
Zavod direktoru vurğulayıb ki, hazırda SOCAR-ın karbamid zavodunda ammonyak qurğusunda məhsuladarlıq 94 faiz, karbamid qurğusunda isə 89 faizdir. Zavod maksimum gücə yaxın nəticələrlə işləyir.
Xəyal Cəfərov deyib: “Birincisi, indi karbamidə təlabat çox böyükdür. Karbamid üçün əsas xammal təbii qazdır və təbii qazın qiymətinin belə kəskin artması Avropada gübrə istehsal edən müəyyən zavodların bağlanmasına gətirib. Buna görə də, təklifin həcmi azalıb, təlabat isə daim artır.
Ona görə də, böyük rəqabət gözləmirik. İkincisi isə, bizim karbamidimizin öz bazar payı var və logistik nöqteyi-nəzərdən biz əlverişli bir yerdəyik. Azərbaycandan Qara Dənizə və ordan da dünya bazarlarına bizim karbamidi çıxarmaq kifayət qədər rahatdır. Həm qiymət, həm logistika xərcləri baxımından biz öz bazar payımızı möhkəm saxlamışıq”.
Qeyd edək ki, zavodda hazırda 475 nəfərdən çox işçi çalışır.