Fitch Qətərin kredit reytinqini izləməyə başladı
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Fitch Ratings, Qətərin kredit reytinqini izləməyə başldığını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Fitch Ratings-dən edilən açıqlamada, Qətərin xarici və yerli valyutada "AA" olan kredit reytinqinin "mənfi izləməyə" (RWN) götürüldüyü qeyd edilərək, ölkənin kredit reytinqinin endirilə bilinəcəyi barədə xəbərdarlıq edilib.
Bəzi Ərəb ölkələri ilə yaşadığı böhranın Qətər üçün qeyri-müəyyənliyə yol açdığına işarə edilən açıqlamada, bu vəziyyətin davam etməsi halında Qətər iqtisadiyyatı və kredit meyarlarının mənfi təsir göstərəcəyi qeyd edilib.
Səudiyyə Ərəbistanı və müttəfiqlərinin Qətərlə olan bütün quru, dəniz və hava nəqliyyatını kəsdiyinə diqqət çəkilərək, Qətərin yüksək valyuta ehtiyatları sayəsində lazımi malları yenə də tədarük edə biləcəyi, ancaq bunun hökumətə yük olacağı ifadə edilib.
Qətərə tətbiq edilən təcridin uzun davam etməsi vəziyyətində ölkə iqtisadiyyatının və iş dünyasının ciddi şəkildə əziyyət çəkəcəyi vurğulanıb. Dəyişikliyin dövlət maliyyələşdirilməsinə da mənfi əks olunacağı bildirilib.
Neft və qaz hasilatı fəaliyyətinin Qətərin ümumi daxili məhsulunun 50%-ni və dövlət gəlirlərinin 80%-ini yaratdığı məlumatına yer verilən açıqlamada, ölkə iqtisadiyyatının karbohidrogen ehtiyatlardan yüksək dərəcədə asılı olması isə "kredit reytinqi baxımından zəiflik" kimi qiymətləndirilib.
Böhranın qısa müddətdə həll edilməməsi, Qətərə qarşı sanksiyaların artması və ya ölkə iqtisadiyyatının mənfi təsirlənməsi vəziyyətində Qətərin kredit reytinqinin azaldıla bilincəyi xəbərdarlığı da edilib. Ölkənin xarici əlaqələrinin normallaşması halında kredit reytinqinin qorunacağı qeyd edilib.
Fitch Ratings-dən keçən həftə çərşənbə axşamı günü edilən açıqlamada, sözügedən böhranın Qətərin "AA" səviyyəsində olan kredit reytinqinə və "Sabit" proqnozuna ani bir təsirinin olmayacağı bildirilmişdi.