Fransada Le Pen və Macron ikinci turda yarışacaq
Fransada Prezident seçkisinin ilk turunun ilkin nəticəsinə görə, Yürüş Hərəkatının lideri Emmanuel Macron ilə həddindən artıq sağçı Milli Cəbhə Partiyasının lideri Marine Le Pen ikinci tura qalıblar.
"Marja" xəbər verir ki, ölkədə 11 namizədin yarışdığı prezident seçkisinin ilk tur səsverməsi, yerli vaxtla saat 20.00-da başa çatıb.
"France 2" ictimai televiziya kanalının verdiyi məlumata görə heç bir namizəd, Prezident seçilmək üçün ilk turda lazım olan 50 faiz səs çoxluğunu yığa bilməyib.
Macron səslərin 23,7%-ini alaraq seçkidən birinci çıxıb. Le Pen də 21,7%-lik səs nisbəti ilə ikinci olub. Mərkəz sağdakı Respublikaçılar Partiyasının namizədi Fransua Fillon və ifrat solçu namizəd Jean-Luc Melenchon isə hər biri 19,5% səs yığıblar.
İlk turda ilk iki yeri qazanan Macron və Le Pen, 7 Mayda keçiriləcək ikinci tur səsvermədə yarışacaqlar. Aparılmış başqa bir sorğuya görə, Yürüş Hərəkatının lideri Emmanuel Macron, ikinci turda seçicilərin 62%-nn səsini yığaraq prezident ola bilər.
İlk tur seçkisinin rəsmi nəticələri Konstitusiya Şurası tərəfindən 26 Aprel Çərşənbə gününə qədər açıqlanması gözlənilir.
İkinci turda qazanan namizəd, 14 Maya qədər Prezident Fransua Hollanddan vəzifəni təhvil alacaq.