ABŞ-da inflyasiya Martda bir ildən bəri ilk dəfə düşdü
ABŞ-da istehlakçı qiymətləri (inflyasiya) Mart ayında 2016-cı ilin Fevral ayından bəri ilk dəfə geriləyib və inflyasiyanın yalnız mərhələli olaraq artdığını göstərib.
ABŞ Əmək Nazirliyinin məlumatlarına görə, inflyasiya Fevralda 0.1% artıdıqdan sonra Mart ayında aylıq müqayisədə 0.3% düşüb, illik müqayisədə isə 2.4% artıb. İnflyasiya keçən ay illik 2.7% artmışdı.
Gözlənti aylıq 0%, illik 2.6% artım olacağı istiqamətində idi.
Ərzaq və enerji xaric baza inflyasiya isə aylıq 0.1% düşüb, bu 2010-cu ilin Yanvarın ayından bəri ilk azalma olub. Baza inflyasiya illik müqayisədə isə 2% artıb. Halbuki, 2.3% artım olacağı gözlənirdi. Enerji qiymətləri əvvəlki ayla müqayisədə 3.2% düşərkən, ərzaq qiymətləri 0.3% artıb.
İnflyasiyada son dövrdə baş verən artım Fed-in Martda faiz artırılmasına səbəb olmuşdu. Fed-in üstünlük verdiyi inflyasiya göstəricisi də Fevral ayında 2%-lik hədəfin üzərində baş vermişdi.