Avropada pərakəndə satışlar fevralda artıb
Avropa Statistika Ofisinin (Eurostat) məlumatlarına görə, fevral ayında pərakəndə satışlar, yanvar ayına nisbətən 19 üzvlü Avro Bölgəsində 0,7 faiz artıb. Pərakəndə satışlar, 2016-nın fevral ayı ilə müqayisədə isə 1,8 faiz yüksəlib.
"Marja" xəbər verir ki, vahid valyuta ittifaqında pərakəndə satışların fevralda əvvəlki aya nisbətən 0,5 faiz və 2016-nın eyni dövrü ilə müqayisədə də 1 faiz artması gözlənilirdi.
28 üzvlü Avropa Birliyində də pərakəndə satışlar fevralda yanvar ayı ilə müqayisədə 0,7 faiz və 2016-nın fevral ayı ilə müqayisədə isə 2,2 faiz yüksəlib.
Fevralda aylıq müqayisədə pərakəndə satışında ən çox artım görülən ölkə 3,1% ilə Portuqaliya olarkən, ən çox azalma görülən ölkə 0,8% ilə Malta olub.
İllik müqayisədə isə pərakəndə satışlarında ən çox artım görülən ölkə 16,8% ilə Sloveniya, həmin dövrdə pərakəndə satışlarında ən çox azalma görülən ölkə 3,2 faiz ilə Belçika olub.