Neft qiymətlərinin qalxması dayanıb
Bloomberg-in keçirdiyi sorğuya görə, OPEC-in neft hasilatı Mart ayında gündəlik 200 min barel düşüb. Ancaq bu azalma, böyük ehtimalla, qlobal hasilat artıqlığını azaltmağı hədəfləyən istehsal azaldılması müqaviləsindən xaric tutulan Nigeriya və Liviyadakı azalmalardan qaynaqlanıb. Liviyanın, neft qiymətlərindəki artıma yardım olan bir həftəlik fasiləsindən sonra, ən böyük limanından yenidən neft ixracına başlandığı qeyd edilir.
"Marja" xəbər verir ki, neft qiymətləri keçən həftə 5,5% qalxmışdır. Buna Küveyt və digər Neft İxrac Edən Ölkələr Birliyi (OPEC) üzvləri ilə birlikdə Omanının Yanvar ayında başlayan 6 aylıq hasilatın azaldılması müqaviləsinin uzadılmasını dəstəkləmələrini bəyan etmələri səbəb olmuşdur. OPEC-in Baş Katibi Mohammad Barkindo, Bazar günü etdiyi açıqlamada, ABŞ-da aktiv buruqların sayının 2015-ci ilin Sentyabr ayından bu yana ən yüksək səviyyəsinə çıxmasına baxmayaraq, bazarın hazırda sabitləşməkdə olduğu məsələsində təmkinli bir şəkildə nikbin olduğunu deyib.
Analitiklər bildirirlər ki, neft qiymətlərinin qalxması üçün Səudiyyə Ərəbistanı ya da Rusiyanın müddəti 6 ay olan istehsal azaldılması müqaviləsinin uzadılması məsələsində daha kəsin fikirlər söyləməsi lazımdır
Qərbi Texas nefti (WTI) Nymex birjasında 50.24 dollara, Brent nefti Londonda ICE Futures Europe birjasında Bazar Ertəsi günü 0.8% düşdükdən sonra daha 1 sent geriləyərək bareli 53.11 dollara enib.