Məşğulluq hesabatında diqqətlər "maaş artımları" üzərində olacaq
Sədr Janet Yelen, o cümlədən Fed rəsmiləri, Federal Açıq Bazar Komirtesinin (FOMC) Mart ayı toplantısında birmənalı şəkildə böyük bir ehtimalla faiz artıracağının siqnalını vermişdi.
Yellen, ötən həftə Çikaqoda etdiyi çıxışında iqtisadiyyatın yolunda getməsi vəziyyətində Mart ayında faizin artırılmasının məqsədəuyğun olacağını dilə gətirmişdi.
Fed rəsmilərinin ABŞ-da məşğulluq və inflyasiya göstəricilərini qiymətləndirirlər.
İnvestorların diqqətləri bu gün açıqlanacaq kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq artımı göstəricisinə yönəlib.
İqtisadçıların kənd təsərrüfatı xaric məşğulluq göstəricisinə dair proqnozuna görə, Fevral ayı göstəricində 190 min səviyyəsində artım olması gözlənilir. Sözügedən gözlənti 6 və 12 aylıq hesablamalardan bir qədər yüksəkdir. Bununla birlikdə qlobal maliyyə böhranından bu yana, göstərici, ötən yeddi ilin altısında proqnozları aşaraq, Fevral aylarında gözləntiləri keçmə meyli göstərir.
İşsizlik nisbətinə dair gözləntilərə baxdıqda isə proqnoz 4.7 faiz səviyyəsindədir. İşsizlik göstəricisi Yanvar ayında 4.8 faiz səviyyəsində baş vermişdi. Bununla yanaşı, əmək bazarının getdikcə artan möhkəmliyi və qiymətlərdəki yuxarı istiqamətli təzyiq (tam məşğulluğa çatan iqtisadiyyatın təsiri ilə inflyasiya yüksəlir) diqqətləri maaş artımlarına yönəldir.
İnvestor diqqətləri, əmək bazarı və maaş artımlarının iqtisadiyyat üzərində təzyiq yaradıb-yaratmadığına dair məlumatları təmin edə biləcək orta saatlıq maaş üzərində olacaq. Bloomberg-in sorğusuna görə orta saatlıq maaşlar Fevral ayında aylıq əsasda 0.3 faiz artım qeyd etməsi gözlənilir.