Brexit toplantısı 6 Aprel tarixinə planlaşdırılıb
Avropa Birliyinin dövlət və hökümət nümayəndələri aprel ayının 6-da xüsusi görüşdə Böyük Britaniyanın birlikdən çıxmasını müzakirə edəcəklər.
Almaniya Bundestaqının çərşənbə günü təqdim etdiyi sənəddə 27 Avropa Birliyi (AB) ölkələrinin aprel ayının 6-da baş tutacaq toplantıda Böyük Britaniyanın birlikdən çıxması (BREXIT) qaydaları müəyyən ediləcəkdir. Bu tarix isə BREXİT ərizəsinin Böyük Britaniya parlamentində mart ayının 14-ə kimi təsdiq edilə biləcəyi fonunda qərarlaşdırılıb. Beləliklə, aprel ayının 6-ı tarixi AB Komissiyası tərəfindən təsdiq edilsə də, hələ dəqiq olmadığı da bildirilir. Məlumat üçün qeyd etmək lazımdır ki, hal-hazırda Böyük Britaniya baş naziri Tereza May ərizənin tam mətninin (dəyişiklik olmadan) parlamentdə qəbul edilməsinə çalışır.
AB Komissiyasının ilkin gözləntilərinə görə, danışıqlar 2018-ci ilin payız aylarına kimi tamamlanmalıdır ki, BREXİT 2019-ci ilin mart ayına kimi bitsin. Bu 2 illik müddət isə yalnız Böyük Britaniya ilə AB dövlətləri arasında razılıq əsasında uzadıla bilər.