Bu şirkətin dəyəri "dodaq uçuqladır"
Səudiyyə Ərəbistanının, səhmlərinin ilkin kütləvi satışı (İPO) üçün hazırlıq gördüyü dövlət neft şirkəti Saudi Aramco-nun bazar dəyərinin nə qədər olacağı barədə mübahisələr davam edir.
"EFG Hermes" tərəfindən aparılmış bir sorğuya görə, fond rəhbərləri və investorlar Aramco-nun səhmləri gələn il birjaya satışa çıxardılanda şirkətin bazar dəyərinin 1-1,5 trilyon dollar intervalında olacağını təxmin edirlər.
"Marja" xəbər verir ki, sorğuda iştirak edənlərin 39%-i Aramco-nun dəyərini 1-1,5 trilyon dollar arasında təxmin edərkən, Səudiyyə Ərəbistanının Vəliəhd Şahzadəsi Məhəmməd bin Salman, Aramco-nun dəyərini 2 trilyon dollara və ya üzərində təxmin etdiklərini ifadə etmişdi.
1 trilyon dollardan aşağı güman edənlərin nisbəti 36 faiz, 1,5 trilyon dolların üzərində təxmin edərlər isə 24 faiz olub.
Aramco-nun 5 faiz səhminin gələn il birja vasitısilə (İPO) investorlara satılması planlaşdırılır.