ABŞ iqtisadiyyatı 1.9% artıb
Əhalinin artan xərclərinin azalan investisiyaları tarazlaşdırması ABŞ-da iqtisadi artım göstəricisinin dəyişdirilməməsinə səbəb olub. ABŞ Ticarət Nazirliyinin açıqladığı məlumatlara görə, 4-ci rüb artım göstəricisi revizə edilməyərək 1.9%-də qalıb. Bu gün açıqlanan rəqəm, 2009-un ortalarından bu yana orta hesabla 2% olan böyümə rəqəminə uyğundur.
Gözlənti ABŞ-da ÜDM-in 2.1% artacağı istiqamətində idi.
ABŞ iqtisadiyyatı 3-ci rübdə 3.5% böyümüşdü.
4-cü rübdə 1.3% olaraq açıqlanan baza PCE 1.2% olub. İqtisadiyyatın ən böyük hissəsini təşkil edən istehlakçı xərcləri 2.5%-dən 3%-ə dəyişdirilib.
Açıqlanan göstəricilər, artan məşğulluğun, aşağı faizlərin və artan istehlakçı xərclərinin iqtisadi artımda aparıcı rol oynadığını göstərir. Digər tərəfdən, yeni ABŞ Prezidenti Donald Trump-ın vergiləri azaldacağı, tənzimləmələri azaldacağı və infrastruktur sərmayələri artıracağı planlarının şirkətləri dəstəkləyəcəyi bildirilir.