1,8 trilyon avroluq aktivlər Londondan çıxacaq
Baş ofisi Brüsseldə yerləşən "Bruegel" araşdırma qrupu, Londonda yerləşən qlobal bankların Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından çıxmasından sonra 1,8 trilyon avro həcmində aktivlərin Qitə Avropaya köçürülə biləcəyini açıqlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Avropaya köçürülməsi riski olan 1,8 trilyon avro məbləğində aktivlər, İngiltərə bankçılıq sisteminin 17%-nə bərabər gəlir. "Bruegel"in hesabatına görə, belə bir addım Böyük Britaniyada 30 minə yaxın məşğulluğu da riskə qoyacaq. Avropaya köçürüləcək aktivlərlər ilə birlikdə Londonda yerləşən maliyyə şirkətləri təxminən 10 min iş yerini də Avropa Birliyində quracaqları yeni şirkətlərə köçürəcəklər.
Əlavə olaraq bank sektoru ilə əlaqəli vəkillər, məsləhətçilər və mailyyəçilərin təşkil etdiyi 18-20 min nəfərin də Londondan AB-yə köçmələri gündəmə gələcək.