Yaponiya Mərkəzi Bankı təşviq proqramını dəyişdirmədi
Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) istiqrazların alışını nəzərdə tutan təşviq proqramını dəyişdirmədi və inflyasiya proqnozlarını aşağı saldı
"Marja" xəbər verir ki, Yaponiya Mərkəzi Bankı (BOJ) bugünkü pul siyasət toplantısında, inflyasiya proqnozlarını aşağı salsa da, monetar təşviq proqramını dəyişdirmədi. Beləliklə BOJ, digər qlobal mərkəzi banklar təşviqləri azaldaraq və faizləri qaldıraraq pul siyasətini sərtləşdirərkən, yumuşaq pul siyasətində qalır.
BOJ, inflyasiyanın 2 faiz hədəfindən olduqca aşağı qalmasına baxmayaraq, artıq bir təzyiq altında deyil. Yaponiya iqtisadiyyatı son 16 ilin ən uzun inkişaf dövrünü keçirməyə yönəlib, səhmlər 20 ilin ən yüksək səviyyələrinə qalxıb və əmək bazarı güclənib.
Baş nazir Shinzo Abe-nin bu ay keçirilən seçkiləri qazanması, mərkəzi bankın mövcud mövqeyini davam edəcəyi gözləntilərini artırıb.
BOJ-un keçmiş əməkdaşı Sayuri Shiraiye görə, bu siyasətlərdən çıxışa doğru bir hərəkət daha çətin hala gəlib.
Yaponiya Mərkəzi Bankının yeni proqnozları:
2017 baza inflyasiya 0.8% (Əvvəlki 1.1%)
2018 baza inflyasiya 1.4% (Əvvəlki 1.5%)
2019 baza inflyasiya 1.8% (Əvvəlki 1.8%)
2017 Ümumi Daxili Məhsul 1.9% (Əvvəlki 1.8%)
2018 Ümumi Daxili Məhsul 1.4% (Əvvəlki 1.4%)
2019 Ümumi Daxili Məhsul 0.7% (Əvvəlki 0.7%)