Neftdə fikir ayrılığı: 60 dolları keçə və ya 45 dollara düşə bilər
Dünyanın ən böyük neft treyderlərinə görə, xam neftin qiyməti, tələbin artması və OPEC + ölkələrinin hasilatlarını azaltmağı davam etmələri ilə bir il ərzində 60 dollar səviyyəsini aşa; ya da ABŞ-da şist nefti hasilatının artmasının bazarı bir daha "vurması" ilə 45 dollara düşə bilər.
"Marja" xəbər verir ki, "Glencore Plc", "Gunvor Group Ltd" və "Trafigura Group Pte" kimi treyderlər neftin bahalaşacağını gözləyirlər. "Vitol Group" isə neft tələb və təklifində qeyri-müəyyənliyin olduğunu vurğulayır.
Neft istehlakında artım bu il gözləniləndən daha güclü oldu və qiymətlərin son dövrdəki yüksəlişinə kömək edib. Buna qarşı, ABŞ-da istehsalın artım sürəti də proqnoz verməyi çətinləşdirir.
Londonda keçirilmiş "Pul və Neft" konfransında, "Qiymət gələn ilin sonuna doğru 60 dolların üzərində olacaqdır" deyən "Trafigura"nın İcraçı direktoru Ceremi Ueyr, tələbatın artdığını, ABŞ-da neft sahələrində məhsuldarlığın düşdüyünü və dolların daha çox ucuzlşamasının əmtəələri dəstəkləyəcəyini bildirib.
"Vitol"un İcraçı direktoru İan Teylora görə isə, ABŞ-da şist nefti istehsalçılarının, "2014-ci ildə etdikləri kimi", hələ də qiymətləri aşağı sala bilmək gücləri var.