Görənlər yemiş zənn edir, amma...
Türkiyədə Bursanın Gürsu mahalında yetişən qovun (yemiş) böyüklüyündəki dəvəçi armudları iri olmaları ilə fərqlənir.
"Marja" Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, armudların dənəsi 1 kilo 155 qram ağırlığa qədər çıxarkən, 5 dənəsi ortalama 5 kilo gəlir.
Armudların bu qədər böyük olmasının torpaqlarının məhsuldar olmasına və bağçalarına çox yaxşı baxmalarına bağlı olduğunu ifadə edən Süleyman Oruç, "Bizim yetişdirdiyimiz armudların böyüklüyü rekord səviyyədədir.
Bu ilin dəvəçi armudu yığımına bu gün başladıq. Armudlarımıza o qədər yaxşı baxırıq ki, 5 dənəsi 5 kilo gəlir.
Bir armudun böyüklüyü bu il 1 kilo 155 qrama qədər çatıb.
Bu da armud bağçalarımıza çox yaxşı baxmamızdan və torpaqlarımızın məhsuldar olmasından qaynaqlanır. Bu qədər keyfiyyətli armudlar yetişdirməmizə baxmayaraq qiymətlərdən məmnun deyilik.
Keçən il tarlada kilosunu 2 lirəyə satdığımız dəvəçi armudunu bu il xərclər artmasına baxmayaraq 1 lirə 50 qəpikdən satırıq. Bu qədər əmək və xərcə baxmayaraq pul qazana bilməyincə zərər çəkmiş oluruq" deyib.
Adaköy Muxtarı Abbas Erdem, "Armud hasadı başladı. Məhəlləmizdə dünyanın ən keyfiyyətli armudları çat/yetişir. Bizim armudlarımız dünyanın müxtəlif ölkələrində ixrac edilir".