Səudiyyə Ərəbistanı ABŞ-ın şist neftindən narahat deyil
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Xalid Əl-Falih, Rusiyanın paytaxtı Moskvada keçirilən "Rusiya Enerji Həftəsi 2017" Forumunda neft bazarına dair açıqlamalar verib.
"Marja" xəbər verir ki, Xalid Əl-Falih, gələn il ABŞ-dan bazara daha çox şist nefti daxil olmasının problem yaratmayacağını bildirərək, "OPEC üzvləri və Rusiya daxil olmaqla 24 ölkənin iştirakı neft hasilatının azaldılmasına dair bağlanmış müqavilələr bazarların sabitliyə qovuşmasına kömək oldu", - deyib.
Qlobal neft tələbatının artdığına işarə edən Əl-Falih, "Gələn il ABŞ-dan bazara daha çox daxil olacaq şist nefti məni narahat etmir. Tələbatın yüksəldiyi bir şəraitdə bunu məmnuniyyətlə qarşılayıram. Bazar bunu "həzm" edə biləcək",- deyib.
Əl-Falih, OPEC üzvü olan və olmayan ölkələrin əməkdaşlığı ilə neft bazarında tarazlığın təmin olunduğunu qeyd edərək, "Qlobal neft hasilatının azaldılmasına dair bağlanmış müqavilələr bazarların sabitliyə qovuşmasına yardım etdi. Rəqəmlər hər şeyi göstərir. Hasilatda sabit azalmaları gördük. Qlobal bazarlarda neft tələbi sağlamdır və 2018-də də belə olacağını düşünürəm" deyib.