ABŞ Venesuelanı idarə edəcək
Dünən Venesuelanın paytaxtı Karakasda yerli vaxtla saat 02:00 radələrində azı 7 partlayış səsi və alçaqdan uçan təyyarələrin səsi eşidilib.
ABŞ Prezidenti Donald Trump bildirib ki, ABŞ Venesuelaya və ölkənin lideri Prezident Nicolas Maduroya qarşı genişmiqyaslı əməliyyat həyata keçirib və Maduro həyat yoldaşı ilə birlikdə ələ keçirilərək ölkə xaricinə çıxarılıb.
Əməliyyatdan sonra açıqlama verən Tramp deyib: Venesuelada düzgün keçidin baş verməsini istəyirik. Bu reallaşana qədər biz idarə edəcəyik.
ABŞ Prezidenti açıqlamalarından sonra jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Venesuelanı idarə edəcəklərinə dair açıqlamasının nə demək olduğu soruşulduqda Tramp belə deyib:
“Orada bir qrup olmasını istəyirik. Neft şirkətlərinin milyonlarla dollarlıq investisiyalarından söhbət gedir. Onların zərəri ödənilməlidir. Oranı düzgün şəkildə idarə edəcəyik. Bu dəstələrin oradan təmizlənməsinə diqqət edəcəyik. Əgər ərazidə əsgər olması lazımdırsa, bundan da çəkinmərik. Ölkənin düzgün idarə olunmasına nəzarət edəcəyik. Çox ədalətli idarə edəcəyik. Xalqa pul verəcəyik. Oradakı neft sektorunu onsuz da biz qurmuşuq. Keçmiş prezidentlər bunların oğurlanmasına səssiz qaldılar. Gecikdik, amma nəhayət etdik.”
Hazırda fərqli insanları təyin etdiklərini, bunu zamanla açıqlayacaqlarını bildirib. Maduro-nun müavininin lazım olanı etməyə hazır olduğunu söyləyib. Kolumbiyada kokain istehsal edən zavodlardan da danışıb.