Putin və Əliyevin görüşündə əsas bəyanatlar
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşündə verdiyi bəyanatlardan əsas məqamlar:
- Putin Əliyevə AZAL-ın təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı vəziyyəti müzakirə etməklə görüşə başlamağı təklif edib;
- Rusiya lideri AZAL təyyarəsinin qəzaya uğramasında həlak olanların ailələrinə başsağlığı verib;
- Putin AZAL təyyarəsinin qəzaya uğramasını, həmçinin səma üzərində ukraynalı pilotsuz uçuş aparatının olması ilə əlaqələndirib;
- Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemindən atılan iki raket birbaşa AZAL təyyarəsinə dəyməyib, bir neçə metr məsafədə partlayıb;
- AZAL təyyarəsi hava hücumundan müdafiə raketlərinin zərərverici döyüş elementləri ilə deyil, çox güman ki, qəlpələri ilə zədələnib;
- AZAL təyyarəsinin ekipajına Mahaçqalada enmək təklif olunub, lakin onlar Bakı hava limanına getmək qərarına gəliblər;
- Rusiya AZAL təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı bütün məsul şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verəcək;
- Rusiya kompensasiyalar məsələsində lazım olan hər şeyi edəcək;
- Hadisəyə obyektiv qiymət verilməli və AZAL təyyarəsinin qəzaya uğramasının əsl səbəbləri açıqlanmalıdır.
- Rusiya Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf dinamikasını qorumaq üçün hər şeyi edəcək. Rusiya Prezidenti ölkələr arasında əməkdaşlığın müttəfiqlik ruhunda davam edəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Putin və Əliyevin Tacikistanda görüşündə əlavə bəyanatlar:
Putin:
- Rusiya və Azərbaycan arasında ticarət-iqtisadi əlaqələr incəliklərə baxmayaraq inkişaf edir;
- Rusiya Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf dinamikasının qorunması üçün hər şeyi edəcək;
- Putin ümid edir ki, Rusiya və Azərbaycan əməkdaşlığı müttəfiqlik ruhunda davam edəcək%
- Rusiya və Azərbaycanın maraqları çox vaxt üst-üstə düşür;
Əliyev:
- Rusiya və Azərbaycan münasibətləri bu il uğurla inkişaf edib;
- Prezident bu münasibətlərdə yaxşı dinamikanı qeyd etdi: heç yerdə yavaşlama və ya geri çəkilmə olmayıb;
- Əliyev Putinə və Rusiyanın dost xalqına ən xoş arzularını çatdırdı;
- Əliyev Putinin görüşündə əminlik ifadə etdi ki, prezidentlərin bu gün iki ölkə cəmiyyətlərinə göndərdiyi “mesajlar” müsbət qarşılanacaq;
- Əliyev AZAL təyyarəsinin qəzaya uğramasının səbəblərini şəxsən Putin tərəfindən nəzarət edilən istintaqın obyektiv şəkildə araşdıracağına şübhə olmadığını bildirdi.